Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
4 mars 2013 1 04 /03 /mars /2013 07:29

Bu karanlık ve sıkıntılı manzara ne kadar güzeldi! İçime çektiğim bu ıslak hava ne kadar tazeydi! Yaşamak, tabiatın en küçük kımıldanışlarını sezerek, hayatın sarsılmaz bir mantık ile akıp gidişini seyrederek yaşamak; herkesten daha çok daha kuvvetli yaşadığını, bir ana bir ömür kadar çok hayat doldurduğunu bilerek yaşamak... ve bilhassa bütün bunları anlatacak bir insanın mevcut olduğunu düşünerek, onu bekleyerek yaşamak... Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna

 

 

3 sene önce yoluna Nazım Hikmet ile başlayan  Sainte Pulchérie Liselerarası Makale Yarışması geçen sene Yaşar Kemal'i ağırladı. Bu sene ise gençler Sabahattin Ali'nin eserlerinde  suskunluğu aradılar.

 

brochure-concours-copie-1.jpg

 

Genç kalemler büyük bir hassasiyet ile Sabahattin Ali'nin eserlerini, roman kahramanlarını irdelediler. Eserlerindeki sessiz başkaldırının izlerini aradılar ve yorumladılar.

 

1 mart cuma gecesi ise Sainte-Pulchérie Lisesi makale yarışmasının ödül gecesine ev sahipliği yaptı. Geceye jüri üyesi olarak katılan Hıfzı Topuz gecenin açılışını küçük bir konuşma ile yaptı. Ardından ödül ve derece kazanan gençler ödüllerine kavuştu. Sonra sahnede Ali Kocatepe  vardı. Sabahattin Ali'nin şiirlerinden bestelediği, dillere dolanmış şarkılarını piyano eşliğinde seslendirdi.

 

Gösteri salonunda gerçekleştirilen bu özel gecenin ardından konuklarımız ODA sergi salonunda okulumuz öğrencilerinin objektifinden Sabahattin Ali'nin eserlerindeki suskunluk ana başlıklı sergiyi gezdiler.

 

Okulumuz medyateğinin kitap kurduda bu vesile ile, gecede bulunun Filiz Ali'ye ve 'A'dan Z'ye Sabahattin Ali' kitabının yazarı Sevengül Sönmez'e kitaplarını imzalatma fırsatını yakalamış oldu.

 

dedicace2.jpg

 

dedicace.jpg

 

Gece için özel hazırlanmış Sabahattin Ali kitap ayraçlarını ve Sabahattin Ali'nin diğer kitaplarını okulumuzun medyateğinde bulabilirsiniz.

 

marque-pages.jpg

 

sabahattin-Ali-afis-copie-1.jpg

 

 

Partager cet article

Repost 0
Published by grignotte-livres.over-blog.com - dans Les évènements du Grignotte-Livres
commenter cet article

commentaires

Le Grignotte Livres

  • : Le blog de Grignotte-livres
  • Le blog de Grignotte-livres
  • : Le blog du Grignotte-livres est celui de deux documentalistes cachées dans un lycée francophone d'Istanbul...
  • Contact

Recherche

Les Grignottes Liens