Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
23 mai 2014 5 23 /05 /mai /2014 13:16
MEDYATEKTE MAYIS AYI KİTABI

Geçtiğimiz senelerde basılan ve türkçeye çevrilen ancak NDS 2014 Edebiyat Ödülleri'yle yeniden gündeme gelen Fransızcadan dilimize çevrilmiş bir kitapla bu eğitim ve öğretim senesini kapatmayı uygun gördük.

Jüri Başkanı Tomris Alpay’ın, “yasaya başkaldırının parlak kinayeyle olduğu kadar, şiirsel parıltıyla anlatıldığı, kara mizah titreşimlerinin yer aldığı, Dostoyevski’nin baş yapıtının yaratıcı bir şekilde Atiq Rahimi tarafından biçimlendirilmesi; adalet, ölüm, suç, ceza, ihanet kavramlarının yeni bir deltada canlandırılması ve sorgulanmasıdır.” sözleriyle anlattığı “Kahrolsun Dostoyevski”yi en yakın medyateğinizden ödünç alabilirsiniz.

 

kahrolsun_Dostoyevski.jpgKahrolsun Dostoyevski, daha önce Sabır Taşı kitabıyla büyük ilgi gören Rahimi'nin, ölümün kol gezdiği vatanı Afganistan'ı, suçu, vicdanı azabını ve cezayı sorgulandığı bir tür Afgan Suç ve Ceza'sı. Roman, aklın terk ettiği, tanrının çok fazla hissedilen varlığının bir süre sonra tanrısızlığa dönüştüğü çağdaş Afganistan'ı da, iyilik ve kötülük kavramlarını da sorgulayan ve Rus edebiyatından izler taşıyan bir yapıt.

Dostoyevski, evet, bu oydu! Suç ve Ceza'sıyla beni çarptı, felç etti. Bana kahramanı Raskolnikov'un kaderini izlemeyi yasakladı: İkinci bir kadını öldürmek bu kez masum birini; bana suçumu hatırlatacak olan parayı ve mücevherleri almak... Kendi pişmanlıklarıma yem olmak, bir suçluluk çukurunda kararmak ve sonunda zindanlara düşmek...

O zaman? Kaçmak daha iyi, zavallı bir enayi, aptal bir suçlu gibi. Kanlı eller ve boş ceplerle.
Ne saçmalık!
Kahrolsun bu Dostoyevski!

TANITIM YAZISINDAN...

 

 


Partager cet article

Repost 0
Published by grignotte-livres.over-blog.com - dans Les livres du Grignotte-Livres
commenter cet article

commentaires

Le Grignotte Livres

  • : Le blog de Grignotte-livres
  • Le blog de Grignotte-livres
  • : Le blog du Grignotte-livres est celui de documentalistes cachés dans un lycée francophone d'Istanbul...
  • Contact

Recherche

Les Grignottes Liens