Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
4 juillet 2014 5 04 /07 /juillet /2014 14:05

Lise 1. sınıflardan Özge Çalhan, Roman Cioban ve Cem Gürbey gönüllü olarak 2 hafta boyunca okulumuzun medyateğinde çalışmayı kabul ettiler. Okul günlerinde ders yaptıkları ya da tenefüslerde çalışmak/dinlenmek/kitap okumak için geldikleri medyateğin arka mutfağını tanıma imkanı buldukları bu staj dönemi boyunca kütüphane görevlileriyle de sadece fransızca konuşarak, öğrendikleri bu yabancı dili canlı tutmaktalar.

 

Bir haftalık süre geride kaldı bile, öğrencilerimiz sabırla bütün kitapların alfabetik sıralamasını kontrol ettiler, kitapların etiketlerini yenilediler, düzenli olarak gelen dergilerin makalelerini ayıklayıp katalog sistemimize kayıt ettiler, demirbaş defterine yeni belgeleri girdiler, DVD'leri düzenlediler... Anlaşılacağı üzere sabır ve titizlik gerektiren işleri ciddi bir şekilde yerine getirmekteler.

 

Bütün bu kütüphanecilik işlerinin yanı sıra kendilerini okullarının medyateklerinde küçük bir gezintiye davet ettik. Bu küçük gezintiden ellerinde üçer belge ile geri döndüler. Amacımız öğrencilerimizin seçtiği belgeleri sizlere tanıtmalarını sağlamak.

İlk yazımıza Özge Çalhan'ın size tanıtmak istediği üç kitap ile başlıyoruz.

 

ÖZGE'nin üç kitabı : 

 

 

 

96d5b29b-6c65-4135-98d7-44f4a929d8ad.jpg

 Medyatekte kitaplara bakarken bu kitabın kapağı çok ilgimi çekti, öykünün sıcakkanlı olacağını anlamıştım. Bir kedinin öyküsü nasıl olabilirdi sorusunu sormuştum kendime ve merak içerisinde kitabı aldım. Kitabın yazarı James Bowen, London'da yaşayan sokak sanatçısı ve aynı zamanda yazar. Yazar birgün karşılaştığı bir kediye Bob ismini veriyor, Bob onun hayatını tamamen değiştiriyor ve onunla geçen yaşamı kitabına konu oluyor. Bob ile tanışmadan önce yazar çok yalnız, ailesinden kopuk ve uyuşturucu ile yaşarken, Bob ile tanıştıktan sonra bütün hayatı değişiyor. Negatif özellikler yerini hep pozitife bırakıyor. Çünkü Bob ona arkadaşlık yapıyor. Kitabı okuduktan sonra da okumadan önceki pozitif düşüncelerim kaybolmadı. Yaşanmış bir öykü olması ilgimi daha çok çekti. Gerçekten çok güzel, tatlı ve sıcakkanlı bir öyküydü.

 

60802512.jpg

 

 

Pour la grande orale en français au deuxième semestre, il fallait qu'on choisse un livre et on le présente après devant la classe et le jury. Comme j'aime bien la musique, j'ai trouvé un livre de jeunesse qui a un rapport avec la musique j'ai choisi: La première fois que j'ai eu seize ans. L'auteur s'appelle Susie Morgenstern, ce livre a été écrit en 1990, c'est son 24. œuvre. Un film a été réalisé à partir de ce livre. Le sujet n'était pas ennuyant.

Voilà l'histoire: il y a une jeune fille qui aime jouer la contrebasse et elle veut entrer dans le groupe de contrebasse de son école. Mais le problème c'est que dans ce groupe il n'y a que des garçons et ils ne veulent pas qu'elle entre dans leur groupe. Mais la fille est ambitieuse, elle ne renonce pas facilement, elle a préparé une présentation aux professeurs et ils l'ont accepté dans leur groupe. Et après ils ont eu beaucoup de succès. Si je me mets à sa place, je ferai la même chose je ne renoncerai pas facilement.

 

Les_premiers_jours.jpg

 

 

Pendant notre séquence sur la biographie/autobiographie en français, on a lu ce livre autobiographique dans la classe, il a été écrit par Eglal Errera.

L'histoire était bien mais un peu triste. Il y a une fille et elle doit quitter son pays (l'Egypte) à cause des problèmes politiques. Et cette situation l'affecte mal parce qu'elle doit quitter son école, ses amis, sa maison. Avant le jour de son départ, elle ne dort pas et elle regarde sa maison pour ne pas l'oublier, elle veut mémoriser toutes les affaires de sa maison. Quelques temps après elle s'adapte à sa nouvelle vie en France, à Paris.

Si je me mets à sa place, moi aussi je ferai des efforts pour s'habituer à ma nouvelle vie. Ce livre est disponible à la médiathèque et vous pouvez également trouver les autres livres de cette série.

 

MERCİ ÖZGE!!!

 

 

 

 


Partager cet article

Repost 0
Published by grignotte-livres.over-blog.com - dans Les livres du Grignotte-Livres
commenter cet article

commentaires

Le Grignotte Livres

  • : Le blog de Grignotte-livres
  • Le blog de Grignotte-livres
  • : Le blog du Grignotte-livres est celui de deux documentalistes cachées dans un lycée francophone d'Istanbul...
  • Contact

Recherche

Les Grignottes Liens