Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
26 septembre 2013 4 26 /09 /septembre /2013 13:02


"Aşk, Füsun'un karayolları, kaldırımlar, evler, bahçeler ve odalarda gezinirken ve çay bahçelerinde, lokantalarda ve akşam yemeği sofrasında otururken, ona bakan Kemal'in duyduğu bağlılık duygusuna verilen addır." Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi

 

Yazarın on yıllık bir çalışma sonrasında piyasaya çıkardığı ve kızı Rüya'ya ithaf ettiği bu kalın romanı alıp okumaya cesaret edenler bilirler; 1975 yılında başlayan hikaye, tekstil zengini Basmacı ailesinin okumuş oğlu Kemal'in, uzak akrabaları olan 18 yaşında ve tezgahtarlık yapan  güzel Füsun'a olan takıntılı aşkını anlatmaktadır.

 

Masumiyet Müzesi'nin ana karakterleri Kemal ile Füsun'un arasında geçen ilişkide Kemal, Füsun'un ardından Füsun'un sarı ayakkabıları, küpesinin teki gibi nesneleri toplar. Pamuk'ta kitabın geçtiği yıllardaki nesneleri toplayıp, bu nesnelerden oluşan bir  müze kurar. Kitabın 574.sayfasınada okuyucuları için bir seferlik bir giriş bileti koymayı ihmal etmez.

 

http://3.bp.blogspot.com/-6U_-FDStSdQ/USFPW8qiUmI/AAAAAAAAAzE/trXhTh5W7fo/s1600/photo+%25286%2529.JPG

 

28 Nisan 2012 tarihinde açılan müzenin küratörlüğünü  Orhan Pamuk yapmıştır.  İstanbul'un ilk şehir müzesi olma özelliğini taşıyan müze, okulumuzun çok yakınlarında bulunan Çukurcuma mahallesinde  yer alan 1897 yapımı üç katlı tarihi binadan oluşmaktadır

 

Aldığımız haberlere göre Masumiyet Müzesi Ekim ayından itibaren sesli rehber eşliğinde Sennheiser desteği ve Guideport ekipmanlarıyla Türkçe ve İngilizce olarak gezilebilecek.

 

Masumiyet Müzesi'ne gelen ziyaretçiler, sesli rehber ile Orhan Pamuk'un müze hakkında aktardığı yeni bilgileri Pamuk'un sesinden dinleyebilecekler. Bunun yanı sıra Nil Karaibrahimgil'in "İlk Türk Meyveli Gazozu" kutusu için bestelediği Meltem Gazozu şarkısı da  bu sesli rehberde yer almakta.

 

http://www.masumiyetmuzesi.org/Files/Contents/Catalogue-01-525x350.jpg

 

Daha önce bu ilginç müzeye yolu düşmemişlerin burayı keşfetmesi için güzel bir fırsat. Sonbaharın hüzünlü günlerine yakışacak nostaljik bir gezinti. Eski nesne meraklılarına şiddetle tavsiye edilir.

 

 

 586 sayfadan oluşan bu kalın roman, kitabı okumamış olan cesur yürekli kitap kurtlarımız için,  diğer bütün Orhan Pamuk eserleri ile birlikte medyatektedir.

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/thumb/a/a9/Masumiyet_M%C3%BCzesi_kapak.jpg/200px-Masumiyet_M%C3%BCzesi_kapak.jpg

 

Roman ile aynı ismi taşıyan müze hakkındaki, görsel öğelerle bezenmiş kitapta romanın hemen yanında siz okuyucularımızla buluşmak için sabırsızlanmaktadır.

 

http://www.tulumba.com/mmTULUMBA/Images/bk/zBK372281IK718_250.jpg

 

İyi okumalar...

Partager cet article

Repost 0
Published by grignotte-livres.over-blog.com - dans Les infos du Grignotte-livres
commenter cet article

commentaires

Le Grignotte Livres

  • : Le blog de Grignotte-livres
  • Le blog de Grignotte-livres
  • : Le blog du Grignotte-livres est celui de deux documentalistes cachées dans un lycée francophone d'Istanbul...
  • Contact

Recherche

Les Grignottes Liens