Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
15 septembre 2012 6 15 /09 /septembre /2012 08:00

Du 14 septembre au 23 octobre, l’Institut français d’Istanbul propose, en partenariat avec Pera Film, Paris au Présent - Şimdi Paris, un cycle de films de longs et de courts métrages qui fait revisiter, à travers le cinéma, la capitale qui a toujours fait rêver les cinéphiles du monde entier.

 

Tous les films sont en projection libre et sous-titrés en turc

Programme complet et descriptif des films en turc et en anglais

 

8 longs-métrages au programme :

 • "La danse, le ballet de l’Opéra de Paris" (2009, 158’) de Frederick Wiseman
 • "Les chansons d’amour(2006, 95’) de Christophe Honoré
 • "2 Days in Paris"(2006, 96’) de Julie Delp
 • "Changement d’adresse"(2006, 85’) d’Emmanuel Mouret
 • "Andalucia" (2007, 90’) d’Alain Gomis
 • "L’Esquive" (2003, 117’) d’Abdellatif Kechiche
 • "Midnight in Paris" (2011, 94’) de Woody Allen
 • "Paris" (2008, 130’) de Cédric Klapisch

Parmi cette sélection, si vous n'êtes pas disponibles sur l'horaire proposé, 3 films sont disponibles en DVD à la médiathèque :

 • "L’Esquive" (2003, 117’) d’Abdellatif Kechiche
 • "Midnight in Paris" (2011, 94’) de Woody Allen
 • "Paris" (2008, 130’) de Cédric Klapisch
L'esquive - Kaçırma

Yönetmen: Abdellatif Kechiche
Oyuncular:Osman Elkharraz, Sara Forestier, Sabrina Ouazani 


Dans une cité HLM de banlieue, afin d'approcher et de déclarer sa flamme à la belle Lydia, qui répète pour l'école la pièce de Marivaux "Le jeu de l'amour et du hasard", Krimo a l'idée de prendre la place de son partenaire dans le rôle d'Arlequin. Mais l'astucieuse manoeuvre vire au désastre devant l'ampleur du texte et du travail exigé.


15 yaşındaki Krimo, annesi ile birlikte Saint Deniş mahallesinde yaşamaktadır. Deli dolu Lydia’ya olan aşkını itiraf etmek ama bunu yaparken rezil olmak da istememektedir. Öğrencilerin hazırladığı tiyatro oyunu “Les jeux de l'Amour et du hasard”daki (Aşk ve Şans Oyunları) Arlecchino karakterini canlandırarak Lydia ile karşı karşıya sahne almaya karar verir. Genç yaştaki bu öğrenciler, Marivaux’nun diline ayak uydurmaya çalışırlar. Bir yandan komik bir yandan da hüzünlü olan film vahşi olduğu kadar da çarpıcı. Filmin, 2005 yılından dört adet Cesar Ödülü bulunuyor: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En Çok Gelecek Vaadeden Kadın Oyuncu.

Paris
Yönetmen: Cédric Klapisch
Oyuncular:Juliette Binoche, Romain Duris, Fabrice Luchini

C'est l'histoire d'un Parisien qui est malade et qui se demande s'il va mourir. Son état lui donne un regard neuf et différent sur tous les gens qu'il croise. Le fait d'envisager la mort met soudainement en valeur la vie, la vie des autres et celle de la ville toute entière. Des maraîchers, une boulangère, une assistante sociale, un danseur, un architecte, un SDF, un prof de fac, une mannequin, un clandestin camerounais... Tous ces gens, que tout oppose, se retrouvent réunis dans cette ville et dans ce film.


Pierre, Paris’in gece kulüplerinde yaptığı performanslarla ünlü, başarılı bir dansçıdır. Bir gün sağlık kontrolünde ciddi bir kalp sorunu olduğunu öğrenir. Doktoru, sağlık durumunun, mesleğinin fiziksel zorluğuna ve ağırlığına uygun olmadığını, çalışmaya devam ettiği takdirde hayati risk taşıyacağını söyler. Durum böyle olunca Pierre, hayatını baştan yaratmak zorundadır. Gelecek ve ölümlülük hakkında düşündüğü bir anda, yalnız bir anne olan, sosyal hizmet görevlisi kızkardeşi Élise’den yardım ister. Élise de bir takım hayat değişiklikleri geçirmektedir. Yalnız olmaktan artık sıkılmış; açık hava pazarında meyve sebze satan manav Jean’a ilgi duymaya başlamıştır.

Midnight in Paris - Paris’te Gece Yarısı

Yönetmen: Woody Allen
Oyuncular:Owen Wilson, Rachel McAdams, Kathy Bates, Marion Cotillard 

 


Un jeune couple d'américains dont le mariage est prévu a l'automne se rend pour quelques jours à Paris. La magie de la capitale ne tarde pas a opérer, tout particulièrement sur le jeune homme amoureux de la ville qui aspire à une autre vie que la sienne.


Bir senarist olan Gil, Paris’in dar sokaklarında, aklı bir karış havada dolanırken, kendini en harika fantazisinin içinde bulur. Finansal açıdan doyum sağlasa da manevi olarak yetersiz bulduğu Hollywood kariyerine ara veren Gil, maddiyatçı nişanlısı ve nişanlısının anne babası ile Paris’te vakit geçirmektedir. Aklından geçen yegane şey sinema piyasasından uzaklaşıp, Paris’e taşınmak ve burada uzun süredir bitirmeyi hayal ettiği romanını yazmaktır. Neden sonra, bir gece yarısı tesadüfü Gil’i Scott ve Zelda Fitzgerald, Picasso, Dali ve son derece hararetli Ernest Hemingway’in gösterişli 1920li yıllar dünyasında bulur. Hemingway, Gil’in kitabının taslağını Gertrude Stein’a göstereceğine söz verir. Gil her sabah, gündelik normal hayatına uyanır ve gece oldu mu şaşalı Paris hayal dünyasına geri döner.  Stein’ın fikrini alma sözü verir. Paris’te Gece Yarısı’nda şehir Woody Allen’ın romantik dokunuşuyla ışıldıyor. Hayal Dünyasının Sineması’na girmeyi kesinlikle hak eden bir film.

Partager cet article
Repost0

commentaires

Le Grignotte Livres

 • : Le blog de Grignotte-livres
 • : Ancien blog de la médiathèque du Lycée Sainte Pulchérie.
 • Contact

Recherche

Les Grignottes Liens