Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
29 mai 2013 3 29 /05 /mai /2013 00:00

Boris Vian'ın 1947 yılında yayınlanan Günlerin Köpüğü isimli unutulmaz kitabı, fransız sinemacı Michel Gondry tarafından sinemaya uyarlandı. Meraklılarının sabırsızlıkla beklediği bu film sonunda İstanbul sinema salonlarında izleyicileriyle buluştu.

 

http://i.sabah.com.tr/sb/galeri/kultursanat/gunlerin-kopugu-filminden-kareler/01gu_d.jpg

Jazz müziğinin arka fonda olduğu değişik bir atmosferde geçen film, Colin ve Chloé'nin aşk hikayesini şiirsel bir dilde anlatmaktadır, metaforik öğelerle bezeli olan kitabın aslına tamamı ile sadık kalabilmeyi başarabilmiştir yönetmen.

 

Günlerin Köpüğü

 

Boris Vian'ın rengarenk dünyasının ürünü, aşk hikayelerinin en dokunaklılarından biri olan Günlerin Köpüğü ile  hâlâ tanışmadıysanız geç kalmış sayılmazssınız.

 

Bu unutulmaz kitap okulumuz medyateğinin raflarında sizleri beklemektedir!!!

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/thumb/8/84/Gunlerin_Kopugu_kitap_kapagi_e.jpg/170px-Gunlerin_Kopugu_kitap_kapagi_e.jpg

 

Kendi kendine, çalışmadan yaşayacak kadar paraya (romanın dilinden konuşmak gerekirse dublezona) sahip olan Colin büyük aşkı Chloé ile tanışıp evlenir. Mutlu, güneşli, tasasız hayatları balayı sırasında Chloé’nin ciğerlerine yerleşen bir nilüfer taneciği nedeniyle çöküşe geçecek, insanlar bir haftada 10 yaş yaşlanmaya (gerçek anlamda), evleri hastalıktan başka bir şey düşünmeyen kafalarının içi gibi gittikçe daralmaya, paraları suyunu çektikçe hayatları tüm rengini ve parlaklığını yitirmeye başlayacaktır. Chloé’nin ciğerlerindeki nilüferi iyileştirmenin tek yolu onu sürekli taze çiçeklerle avutmaktır. Ancak Colin’in emekleri yeterli olmaz… Chloé ölür, hastalık süresince gittikçe daralan ve küçülen ev kendi kendini yerle bir eder, sevgilisine iyi bir cenaze töreni bile sağlayacak parası kalmayan Colin günlerini bir nilüferin arada bir görünüp kaybolduğu bir göletin başında, nilüferi vurmaya çalışarak geçirir. Evin tatlı faresiyse kendisini yemesi için bir sokak kedisini ikna edip intihar eder.

 

 

Partager cet article
Repost0

commentaires

S
İstediği eğitimi yıllardır alamayanların imdadına özel ders hizmetimiz yetişiyor.Türkiye’nin en iyi eğitmenlerinden ders alma fırsatı ile profesyonel bir oyuncu olmak ve dizi ve sinema filmlerinin en iyi oyuncularından biri haline gelmek artık çok kolay!<br /> Daha fazlası için tıklayın: http://www.sinemaakademi.com.tr/ozel-oyunculuk-dersi/<br /> ‪#‎sinemaakademi‬ ‪#‎özelders‬ ‪#‎oyuculuk‬
Répondre

Le Grignotte Livres

  • : Le blog de Grignotte-livres
  • : Ancien blog de la médiathèque du Lycée Sainte Pulchérie.
  • Contact

Recherche

Les Grignottes Liens