Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
13 novembre 2013 3 13 /11 /novembre /2013 10:48

'Medyatekte Ayın Kitabı' Nedir?

 

Çağdaş Türk Edebiyatını yakından izlemek, yeni yazarlarla tanışmak yada tanıdığımız yazarların yeni eserlerini keşfetmek amacı ile medyateğimizin kitap kurdu (grignotte-livres de la médiathèque) sizler için kitapçıların 'en yeni kitaplar'ı tanıttığı rafları gezmekte ve sizleri yeni basılan kitaplarla buluşturmayı hedeflemektedir.

 

KASIM AYI KİTABI

Sonbaharın son demlerini yaşadığımız Kasım ayında medyatek sizler için Yekta Kopan'ın yeni çıkan romanını seçti. 'Aile Çay Bahçesi' sinin merkezinde aile kurumu, birey olmak ve bir başkasının varlığına göre tanımlanmak gibi temel insani meseleler bulunuyor. Kitabınızı en yakın medyateğinizden ödünç alabilirsiniz.

Yekta-Kopan.jpeg

Kitabın konusu :

 

Müzeyyen. Annesinin kuzusu. Babaannesinin biriciği. Babasının... Sa-hi ben babamın neyiydim? Bütün bu hikâyenin içinde benim rolüm neydi, diye düşündüm hep. Benim repliklerimi kim yazmıştı, mizansenlerimi kim belirlemişti? Sahneye hangi taraftan gireceğime, uslu kızı oynarken neler giyeceğime, içimdeki kötülüğü kusmaya başladığımda nelerden soyunacağıma kim karar vermişti? Okuduğum bütün kitaplarda beni bana anlatacak bir karakter arardım. Dinlediğim radyo oyunlarından, izlediğim filmlerden bir cümlecik çalmaya çalışırdım. Saatçi Nejat Bey ile ev hanımı Meral Hanım'ın kızı Müzeyyen'i bana anlatabilecek bir cümle. Yekta Kopan'ın yeni romanı Aile Çay Bahçesi'nin, çoğu kadının kendinden izler bulacağı unutulmaz bir kahramanı var: Müzeyyen... Aile yaşamının gizli şiddetine başkaldıran, kardeşinin doğumuyla kendi varlığının silinmeye başladığını hisseden birkadın... Kopan'ın romanı, güçlü, okuru kıskaca alan bir anlatımla sarsıcı bir finale uzanıyor.(Tanıtım Bülteninden)

 

yekta_kopan-copie-1.jpg

 

 

Yekta Kopan Kimdir ?

 

 

Yekta Kopan (d. 1968, Ankara), Türk yazar, seslendirme sanatçısı ve televizyon sunucusudur.

Sesi Jim Carrey, Michael J. Fox, çizgi film karakteri Sylvester ve Buz Devri (film) animasyon karakteri Sid ile özdeşlemiş bir seslendirmecidir.

Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri adlı öykü kitabı 2002 Sait Faik Hikaye Armağanı'na, Bir de Baktım Yoksun adlı öykü kitabi ise 2010'da hem Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, hem de Yunus Nadi Öykü Ödülü'ne değer görülmüş bir öykücüdür.

NTV televizyon kanalında her gün yayınlanan “Gece Gündüz” adlı kültür-sanat programının sunuculuğunu yapmıştır.

Partager cet article

Repost 0
Published by grignotte-livres.over-blog.com - dans Les livres du Grignotte-Livres
commenter cet article

commentaires

Le Grignotte Livres

  • : Le blog de Grignotte-livres
  • Le blog de Grignotte-livres
  • : Le blog du Grignotte-livres est celui de documentalistes cachés dans un lycée francophone d'Istanbul...
  • Contact

Recherche

Les Grignottes Liens