Overblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
11 mars 2014 2 11 /03 /mars /2014 13:57

Ekumenopolis-poster.jpg

 

'Ekümenopolis,1967 yılında Yunanlı şehir plancısı Constantinos Doxiadis tarafından ortaya atılan, günümüzün kentleşme ve nüfus artışı hızları göz önüne alındığında, gelecekte dünyadaki bütün kentleşmiş alanların ve megapollerin kuşaklar halinde birbirleriyle birleşeceği  ve tek bir şehir oluşturacağı fikrini temsil eden bir tanımdır'

 

İstanbul büyüyor, 1980'de yapılan ilk metropolitan ölçekli İstanbul planına göre kentin coğrafyasının en fazla 5 milyon nüfusu kaldırabileceği yazıyor. O zaman nüfus 4.2 milyon iken bugün ki İstanbul'un nüfusu 16 milyon, 15 yıl sonra ise 25 olması bekleniyor. İstanbul su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Bolu'dan su çekiyor, bir yandan da Trakya'nın bütün suyunu kullanıyor. Şehrin kuzey ormanları hızla tahrip olurken, 3. köprü projesi de İstanbul'un kalan orman ve su havzalarını tehdit ediyor.

 

Medyatekte bulunan 'Ekümenopolis' isimli bu belgeselin DVD'si işte bizi bu gerçeklerle yüzyüze getirirken aynı zamanda bizi bu  konuda düşünmeye itiyor.  Söz konusu belgesel bizleri yıkılmış gecekondu mahallerinden gökdelenlerin tepelerine, Marmaray'ın derinliklerinden 3.köprünün güzergahına, bu uçsuz bucaksız şehirde uzun bir yolculuğa çıkarıyor. Değişik mesleklerden ve sosyal gruplardan insanların bakış açılarıyla, yaşadığımız şehrin geçirdiği değişimi biraz daha sorgulamamız hedefleniyor.

 

Medyateğimizin daimi ziyaretçilerden, okulumuz idari ve öğrenci işlerinden sorumlu  Dilek Kalmaz'ın bu belgesel hakkındaki görüşlerine yer veriyoruz...

 

'EKÜMENOPOLİS'i ilk seyredişim bir gece vakti saat 21.45 civarı ailem ile idi. Oğlum ve eşim de aynı heyecan ve tedirginlik içerisinde bir solukta izledik bu belgeseli. Her bir sahnesinde yaşadığımız şehrin ne kadar yorulduğunu ve ne kadar da tahrip olduğunu gördükçe ertesi güne bu keşmekeşin acaba neresinde ne yaşayacağım endişesi ile yatağa girdiğimi anımsıyorum. Bizim dışımızda ne hayatlar, ne zor yaşam koşulları ve de binlerce kaos mevcut.


Bu belgesel İstanbul'un hikayesi olmakla beraber esasında Türkiye'nin de hikayesi. İçinden tünel geçen ve bir noktadan diğerine en hızlı şekilde ulaşmaya adanmış, çirkin gri mimarinin her tarafı sardığı, şehir yaşamının temeli olan insanların yaşam kalitesinin giderek düştüğü, şehir arazilerinin yeni rant alanları açarak kaynak dağıtımı için kullandığı, ormanlık arazilerin ve su kaynaklarının giderek azaldığı bu şehircilik modeli, insan yaşamının her alanına da sirayet ediyor, onu baskı altına alıyor.


Şehircilik sadece daha fazla gökdelen, bina  dikmek değil. Kamu yönetiminin amacı eldeki tüm kaynak ve imkanlarla insanlığın mutlu olma olasılıklarını ve imkanlarını arttırmak, ona daha fazla özgürlük ve fırsat eşitliği vermek, onu sosyal olarak desteklemek ve üretici gücünün ortaya çıkmasını sağlamak olmalıdır.

 

Biraz düşününce son bölümde gösterilen tüm planlamaların (Ayazma, Emek Sineması, 3.Köprü, Haydarpaşa vs.)  hayata geçirilme sürecinde olmaları, ekolojik ve kültürel kaos açısından öngörülen senaryoların birer birer gerçekleştiğini gösteriyor malesef bizlere.

 

İnsanların, içinde yaşadıkları şehrin bütününü gözlemlemeleri ve bilinçlenmeleri amacı ile yapılmış güzel bir belgesel. Bizim kendi kendimize bir çözüm bulmamız pek olası değil gibi, gelecek neslin çevre bilinci ile yetiştirilmesi biz eğitimcilere düşen en büyük görev sanırım.'

 

Bu belgesel projesi hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

 

İstanbul'un geçirdiği kentsel değişimler hakkında daha fazla bilgi için, medyateğimizde bulunan diğer belgelere de göz atabilirsiniz.

 

5e86ec5f-fe17-4343-a324-6ec8f65ac289-1.jpg

Kolektif, İstanbul : Müstesna Şehrin İstisna Hali, Sel Yayıncılık, 2013, 239 s.


 

couverture1177.jpg

 

Collectif, Istanbul : ses mille et une vies, in Courrier International 1177, 23 mai 2013, pp. 38-50

Partager cet article
Repost0

commentaires

Le Grignotte Livres

  • : Le blog de Grignotte-livres
  • : Ancien blog de la médiathèque du Lycée Sainte Pulchérie.
  • Contact

Recherche

Les Grignottes Liens