Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
13 octobre 2015 2 13 /10 /octobre /2015 14:20
 Medyatekte Ekim Ayı Kitabı : Kâğıt Ev

Kitaplar insanların hayatını değiştirir; karşıdan karşıya geçerken, aniden, sadece kitap okuduğunuz için bir araba tarafından ezilebilirsiniz; buyurun size kitapların insan üzerindeki etkisine dair son derece somut ve gerçek, sonucu ortada olan bir olay. Başkahraman Bluma’nın kitap okurken ölümle sonuçlanan hayatı, bizlere kitabın insanın hayatını nasıl değiştirdiğine dair saniyelik, anlık bir görüntü sunuyor.
Hikayenin geri kalanını merak ettiyseniz kitabınızı en yakın medyateğinizden ödünç alabilirsiniz.
 

 


Bazı insanlar kitap okumaz, bazıları okur ve kimileriyse okumakla kalmayıp onlarla birlikte yaşar. Kâğıt Ev, işte bu kitap tutkunlarından Carlos Brauer'in ve onun -bir edebiyat profesörü olan- Bruma Lennon'la olan gizemli ilişkisinin, bu ilişkinin gün yüzüne çıkmasına neden olan bir Joseph Conrad cildinin, kitap ve okuma aşkıyla dolu yaşamların hikâyesi...

Arjantinli yazar Carlos Maria Dominguez'in, yayımlandığı her ülkede büyük ilgi uyandıran novellasını Seda Ersavcı İspanyolca aslından çevirdi. Peter Sis'in çizimleri ve Cem Ersavcı'nın kapak fotoğrafıyla, kalın ciltlerin arasında saklanacak bir mücevher...
 

(Tanıtım Bülteninden)

Okurlarımızdan Yasemin Şahan'ın bu kitap hakkındaki görüşü:

"Carlos María Domínguez 1955, Buenos Aires doğumlu Arjantinli yazar, aynı zamanda Latin dünyasının en önemli gazetelerinden biri olan El País'de edebiyat eleştirmeni. Uzun yıllar Montevideo'da yaşayan Domínguez'in Kağıt Ev novellası Cambridge, Buenos Aires ve Montevideo şehirlerini mucizevi hikayelerle birbirine bağlıyor.

İnsanın kitaplardan beklentisi ve kitaplara atfettiği değer, bazen o insanın tüm hayatını değiştirebilecek unsurlar oluveriyor. Domínguez, insan ve kitap ilişkisini okuma tutkusu ve koleksiyonerlik ekseninde aktarıyor. Kâğıt Ev'in anlatıcısı, bir kitaptan yola çıkarak gizemli insan ilişkilerinin izini sürüyor. Bir kitap yüzünden ölmüş, bir kitap sebebiyle çıldırmış ve bir kitap nedeniyle güç kazanmış insanların hikayelerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor Domínguez.

Diğer yandan, Peter Sis'in çizimleri Kâğıt Ev'e daha gizemli bir boyut kazandırırken okumayı daha keyifli kılıyor.


Sözün özü, okunası ve lezzetli bir kitap..."

Partager cet article

Repost 0
Published by grignotte-livres.over-blog.com
commenter cet article

commentaires

Le Grignotte Livres

  • : Le blog de Grignotte-livres
  • Le blog de Grignotte-livres
  • : Le blog du Grignotte-livres est celui de deux documentalistes cachées dans un lycée francophone d'Istanbul...
  • Contact

Recherche

Les Grignottes Liens